Fòrum

Fil del futbol no professional 2018-19 (Segona B, Tercera, Regionals...)

Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
Segona B

Jornada 34
Cornellà1-0Ontinyent
Terol0-2Vila-real B
Badalona0-0Conquense
V. Mestalla - Barça B
Llevant B1-2At. Balears
Hèrcules2-0Sabadell
Alcoià1-1Olot
Ebre - Espanyol B
Lleida - Peralada
Castelló - Eixea

PosicióEquipPuntsPJGEPGFGCDIF
1At. Balears653418115462719
2Hèrcules58341610831238
3Vila-real B583416108493415
4Cornellà543413156402713
5Espanyol B4933131010463511
6Barça B4933131010433211
7Badalona483412121031292
8Lleida473312111039345
9Ebre47331114826260
10Olot4334916929281
11Llevant B423410121237361
12Eixea3933912122632-6
13Peralada3833814113334-1
14Terol3834814122738-11
15Conquense3734813132839-11
16Sabadell363499163050-20
17Alcoià3634715122639-13
18V. Mestalla3433810153946-7
19Castelló343351992831-3
20Ontinyent3234711162338-15

Tercera (Catalunya) JORNADA 36


Descansa UE Llagostera

 EquipPuntsJGEPGFGCDIFPunt/partit
1UE Llagostera723522676328352,06
2AE Prat7135201144817312,03
3CE L'Hospitalet703521776426382,00
4UA Horta663519974728191,89
5UE Sant Andreu633518985629271,80
6CE Europa5835161094934151,66
7EC Granollers56361511104836121,56
8 CF Reus B55351510105337161,57
9Terrassa FC55351510104535101,57
10FC Vilafranca523515713423571,49
11Cerdanyola FC46361113123844-61,28
12CP Sant Cristobal4535126164156-151,29
13CP Pobla Mafumet43361110154143-21,19
14Santfeliuenc FC4235119154748-11,20
15UE Figueres3935912143042-121,11
16UE Sants3736107193253-211,03
17UE Castelldefels363599173047-171,03
18FE Grama3235711182751-240,91
19FC Ascó293678212856-280,81
20FC Santboià263575232161-400,74
21FC Martinenc2035214192975-460,57

Tercera (País Valencià)

Jornada 34
Eldenc2-0Atzeneta
Novelda1-0Sant Vicent
Silla1-1Crevillent
Vila-real C1-0Alzira
Torre Llevant1-1Paiporta
Elx B2-4Vilamarxant
Rayo Ibense - Olímpic
Acer - At. Saguntí
La Nucia - Roda
Oriola - Paterna

PosicióEquipPuntsPJGEPGFGCDIF
1Oriola71332184522131
2La Nucia663318123491831
3Olímpic603316125462422
4Crevillent583416108433211
5At. Saguntí583316107392118
6Sant Vicent49341310113536-1
7Atzeneta493413101143376
8Eldenc473412111142402
9Vila-real C47341451548426
10Roda46331113937370
11Paterna4333127143540-5
12Alzira43341110133243-11
13Silla4234119143239-7
14Vilamarxant41341011134546-1
15Novelda4034913124145-4
16Elx B3234614143243-11
17Rayo Ibense3233711153145-14
18Torre Llevant3234711162544-19
19Acer3133710163647-11
20Paiporta193447232669-43

Tercera (Illes Balears)

Jornada 36
Platges Calvià1-0Eivissa I. Pitiüses
Sant Rafel1-1Murense
Poblense1-1Formentera
Esporles2-1Felanitx
Son Cladera1-0Mercadal
Binissalem1-0Constància
Sóller1-1Santanyí
Llosetense0-0Alcúdia
Santa Catalina0-4Mallorca B
Manacor2-2Ferriolense
Descansa - Penya Esportiva

PosicióEquipPuntsPJGEPGFGCDIFPts/partit
1Penya Esp.873528347724532,49
2Mallorca B783524658129522,23
3Formentera7335211045621352,09
4Poblense713521868132492,03
5Eivissa Pit.683520876227351,94
6Platges Calvià633618994425191,75
7Alcúdia63351898524391,80
8Sta Catalina4736138154647-11,31
9Felanitx453512914534851,29
10Sant Rafel443512815434121,26
11Constància443512815373611,26
12Llosetense4136118173664-281,14
13Sóller41361011153758-211,14
14Ferriolense4035913133047-171,14
15Santanyí3835911152944-151,09
16Binissalem3834108163250-181,12
17Manacor343697203455-210,94
18Esporles313587203362-290,89
19Son Cladera3135710183068-380,89
20Mercadal2334411192849-210,68
21Murense1635210231968-490,46

Regional Preferent (Mallorca)

Jornada 34
At. Rafal3-4Llubí
Alaró0-2Son Verí
Sant Jordi0-0Campos
Andratx1-0La Unió
Petra0-0Rotlet Molinar
Serverense3-3Cala Millor
Collerense3-0Port de Sóller
Gènova0-1Xilvar
La Victòria2-1Son Sardina
Sineu1-1Inter Manacor

PosicióEquipPuntsPJGEPGFGCDIF
1Andratx82342572822359
2Rotlet Molinar68342086603228
3Collerense67342077683236
4Campos553414137563521
5Sineu53341411954540
6At. Rafal50341481260537
7Son Verí48341461453512
8Cala Millor48341115856533
9Alaró48341391249481
10Petra4634144164547-2
11Llubí4534136155459-5
12Inter Manacor43341013113742-5
13La Unió4134118155257-5
14Xilvar40341010144957-8
15Sant Jordi3934109154959-10
16Gènova3934117165376-23
17La Victòria363499165366-13
18Serverense323488185469-15
19Port de Sóller313487193258-26
20Son Sardina253474234284-42

Regional Preferent (Menorca)

Jornada 16
Alaior1-5Migjorn
Maó2-4Sporting de Maó
At. Ciutadella1-3Sami
Sant Lluís1-2Ferreries
Penya Ciutadella - Descansa

PosicióEquipPuntsPJGEPGFGCDIFPts/partit
1Maó351411214810382,50
2Sp. de Maó29149233011192,07
3Ferreries2415735271891,60
4Alaior23157262732-51,53
5Migjorn2014626252231,43
6Sami17144551823-51,21
7P. Ciutadella17144551422-81,21
8Sant Lluís13143472127-60,93
9At. Ciutadella1140113954-450,07

Regional Preferent (Eivissa-Formentera)

Jornada 16
Lluitador1-6Inter Eivissa
Santa Gertrudis - Descansa
At. Jesús0-3PE Sant Jordi
Sant Josep0-2Formentera B
Ciutat d'Eivissa0-0Portmany

PosicióEquipPuntsPJGEPGFGCDIFPts/partit
1Portmany381412204510352,71
2Ciutat d'Eivissa36141130344302,57
3Inter Eivissa301410044414302,14
4PE Sant Jordi24147343317161,71
5Formentera B2114635241951,50
6Sant Josep131541101149-380,87
7At. Jesús111532101741-240,73
8Lluitador71421111943-240,50
9Santa Gertrudis4141112939-300,29

Copa Catalunya :


COPA CATALUNYA ABSOLUTA 2018-19

5ª ELIMINATORIA

Espanyol B 2- UE Sant andreu 2       (pp 4-5) 
Vilafranca FC 0 - Nàstic Tarragona 0  (pp 3-0)

Final : UE Sant andreu - Vilafranca FC (data i lloc per concretar)

Editors del fil:Garroferet, Campanesagain

Respostes

Configuració
  • Campanesagain760 1👍 295
    Sumant els punts obtinguts per cada equip al llarg del 2018 (segona volta any passat i primera volta d'enguany, i dividit pels partits que ha jugat), la classificació és aquesta :


    UE Llagostera2,1
    Espanyol b2,05
    L'Hospitalet *2,03
    AE Prat1,79
    Terrassa FC #1,72
    Sant Andreu *1,64
    CE Europa #1,56
    Pobla Mafumet1,54
    UA Horta1,51
    FC Vilafranca1,49
    Cerdanyola FC1,46
    EC Granollers1,46
    UE Figueres1,44
    Reus B1,38
    CP San Cristobal1,35
    Santfeliuenc1,31
    FC Ascó1,10
    Castelldefels0,95
    UE Sants *#0,9
    FE Grama0,85
    FC Santboià *0,85
    Palamós CF0,84
    CF Gavá #0,47
    Martinenc0,45
    Vilassar0,26

    * : Clubs entrenats alguna vegada per Jaume Creixell
    # : Clubs on Jaume Crexell ha jugat. 
  • Campanesagain760 1👍 295
    Com que aquest cap de setmana torna la competició de moment apujo el fil. Si de cas demà faig algun acudit sobre Jaume Creixell, i dissabte farem una mica la prèvia. Més o menys l'ordre estandaritzat i previsible per aquest tipus de fils. 
    • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
      Aquest diumenge a Tercera balear hi ha un partit capaç d'eclipsar en Jaume Creixell: un Poblense - Mallorca B. Si el Poblense no guanya podria quedar despenjat dels playoff.

      A partir d'aquí hi ha molts partits que enfronten equips de la zona alta amb la zona baixa. Son Cladera - Penya Esportiva i Formentera - Mercadal. La desesperació per salvar-se serà suficient per superar la qualitat dels equips més forts? Malauradament, jo diria que no.

      I també tindrem un Sóller - Manacor molt interessant entre dos equips que lluiten per evitar el descens.
      • Campanesagain760 1👍 295
        Escolta, una pregunta. Quants partits juga a l'any un equip inscrit a Preferent d'Eivissa ??
        • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
          A Menorca i Eivissa tradicionalment sempre hi ha hagut Lliga i Copa. La Copa s'ha jugat fins fa poc mentre la resta de categories jugaven la lliga regular ja que en haver-hi només una desena d'equips, poden fer dos tornejos en el temps que la resta de categories en fan 1.
          Aleshores, a Eivissa-Formentera la Copa va funcionar en 2 grups. 1 de 4 equips i 1 de 5 equips que jugaven entre sí a dues voltes. Això son 6 i 8 partitsper equip respectivament.
          El guanyador de cada grup s'enfronta en una final a partit únic que decideix el guanyador de la Copa.
          La Lliga és a dues voltes i en aquest cas hi ha 9 equips. Per tant, seran 16 partits per equip.

          Per tant, tenim entre 6 i 9 partits de Copa més les dues voltes de la Lliga. El total ronda els 22-25 partits.

          Després, el guanyador de la Lliga té dret a jugar la promoció d'ascens en unes eliminatòries amb 8 equips en total a doble partit dels quals 2 pugen de categoria. Aleshores, depenent de les eliminatòries que se superin, aquest equip podria jugar 2 o 4 partits.
          Això suposaria una fita màxima de 29 partits si l'equip que juga l'eliminatòria final d'ascens és un dels equips que a la Copa va ser al grup de 5 que va jugar 8 partits i també va jugar la final de Copa.

          A Menorca el funcionament de la copa és lleugerament diferent però la quantitat de partits ronda els 24-27 partits que poden ser 31 si se superen les eliminatòries d'ascens i es juguen totes les eliminatòries de Copa.
      • dEnnIs2.512 12 731👍 178
        A Eivissa fa poc vaig sentir que pel tema de la vivenda era complicat agafar jugadors o quelcom semblant, en que tenien problemes. I aquest any veiem com l'Ibiza ha comprat una plaça a Segona B i llavors hi han altres dos equips disputant la tercera divisió balear.
        Hi han grans diferències entre ells? Alguns juguen al mateix estadi? 

        És un dubte que tinc des de fa mesos ja que sempre m'ha interessat aquesta illa.
        • Campanesagain760 1👍 295
          Això va ser el problema del Formentera a Segona B. Que no els hi trobava allotjament als jugadors.    
          • dEnnIs2.512 12 731👍 178
            Aaah valee. I creus que a la llarga podria mantindre dos equips Eivissa a la segona B? 
            • Campanesagain760 1👍 295
              N'hi ha un que és un projecte personal d'Amadeo Salvo, qui fou president del València. És el que ara està a segona B. Està injectant força bitllets. Si són seus o no, no ho se. És un tema bastant avorrit aquest de les injeccions de diners en els clubs. No és romàntic. Els altres clubs d'allà....... jo no els conec massa, no se com es mouen de calers.     
        • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
          Això dels jugadors sí que va passar amb el Formentera, crec.

          Historicament, Eivissa sempre ha tingut un parell d'equips forts a Tercera que lluitaven per pujar a Segona B. Tenen bon nivell per ser una illa petita. Ara bé, la Regional Preferent té mostra les desigualtats de nivell dins la pròpia illa
  • Campanesagain760 1👍 295
    Elhadji deixa la UESA per anar a la segona divisió grega. En fi..... crec que serà més gran el buit que deixa (és un paio carismàtic, i els seus llançaments de banda-corner són un recurs refotudament típic però important) que el forat queomplenarà on vagi. Suposo que algú ha montat un vídeo amb la seva primera part al Wanda venent-lo com si fos Drogba. De totes maneres, molta sort, és un paio simpàtic. 
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    L'Alaró ha aconseguit derrotar l'Andratx (2-1), l'únic equip que romania invicte. Els d'Andratx han fet una primera volta invictes però al partit número 20 han perdut per primera vegada.
  • Campanesagain760 1👍 295

    Un penal al darrer segon, que només ha vist l'àrbitre, condemna l'equip a la derrota. 1-2.

    Penal sobre Oumar. Clar i aquest sí que es xiula!



    Varona regateja el porter i, a porta buida, el fan caure a terra i la col·legiada ha deixat seguir incomprensiblement. És penal i vermella. De manual!

    L'Europa ha reclamat penal en una jugada on al davanter se li ha escapat el control. m.80



     M'encanten aquests comunity managers que són tan imparcials........

  • Campanesagain760 1👍 295
    Hauria de revisar la UESA alguns temes d'intensitat defensiva perquè no és normal que cada vegada que juga un partit a vida o mort, al minut 40 de la primera part li pitin penalti amb expulsió. (Castelló, Hospitalet i avui al Prat). Apart d'haber acabat amb 10 jugadors en infinitat de jornades. No tot és atribuïble als àrbitres. Avui guanyant 0 a 1 al Prat i mostrant superioritat en el joc...  pam..... minut 40 de la primera part i amb 10. El porter ha aturat el penal, això és cert, però a la segona part han acabat caient.  
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 22
    Llosetense1-0Santa Catalina
    Sóller2-1Manacor
    Binissalem - Descansa
    Son Cladera2-0Penya Esportiva
    Esporles1-2Ferriolense
    Poblense2-3Mallorca B
    Sant Rafel0-1Alcúdia
    Eivissa I. Pitiüses4-0Santanyí
    Murense1-0Constància
    Formentera2-1Mercadal
    Felanitx0-1Platges Calvià

    El Son Cladera va aconseguir el miracle ahir derrotant 2-0 la totpoderosa Penya Esportiva. La il·lusió i la magia de Nadal han aconseguit tombar el gegant pitiús. La Penya Esportiva ha malbaratat un penal a la primera part i just abans del primer gol del Son Cladera, han fallat un un contra un. No només això sinó que després el porter de la Penya ha estat expulsat i, amb un home menys, ha caigut el segon i definitiu gol. El liderat de la Penya no corre perill, però el Son Cladera necessitava els 3 punts.

    De retruc, un altre partit que s'ha jugat avui cobrava encara més importància. Amb el Son Cladera ara per davant, Manacor i Sóller jugaven un partit al tall del descens. El Manacor s'ha avançat ràpidament, però el Sóller ha pogut remuntar abans del descans. I d'allà el marcador no s'ha mogut. Això deixa el Manacor en descens i el Sóller surt del pou.

    Qui no va poder obrar el miracle va ser l'Esporles, que necessitava guanyar i, en vista dels resultats que s'han produit després, la victòria era encara més crucial. L'Esporles va donar el primer cop però el Ferriolense iguala per anar als vestidors amb l'1-1.
    I no va ser fins al minut 92, pocs minuts després d'una jugada polèmica que hauria pogut acabar en penal favorable a l'Esporles, que el Ferriolense va capgirar definitivament el gol de l'Esporles i, una jornada més, deixar sense premi l'esforç dels esporlerins.

    El Mercadal ha intentat presentar batalla contra el Formentera, però ràpidament han quedat per darrere en el marcador i, quan han aconseguit igualar, el Formentera ha respost als 10 minuts i ha deixat el Mercadal sense victòria una jornada més i ja són 20 partits sense guanyar.
    El Murense, en canvi, ha pogut superar el Constància amb un solitari gol a la segona part. El Murense està encara a 8 punts de la salvació.

    Als resultats de la Penya i el Formentera, cal afegir-hi una disputada victòria de l'Alcúdia a Sant Rafel. Però el partit clau de la jornada era el Poblense - Mallorca. El Poblense ha tingut molt bones ocasions però ha estat el Mallorca B que en el transcurs de 7 minuts s'ha posat 0-2. Amb aquest resultat, el Mallorca B s'ha replegat i ha resistit les ofensives del Poblense que ha aconseguit obrir una bretxa per fer l'1-2 al minut 71. Ha estat aquí on el porter del Mallorca B ha près el protagonisme i ha evitat l'empat fins que al 85 el Mallorca B ha tornat a distanciar-se. Això seria per poc temps ja que al minut 90 arribava el 2-3 i encara hi havia temps per un parell de jugades més que el porter visitant ha frustrat novament.
    Aquesta derrota allunya el Poblense dels playoffs de forma clara. Amb 7 punts de diferència, el Poblense haurà de necessitar errades dels 4 primers per aspirar a l'ascens.

    L'Eivissa ha protagonitzat la golejada de la jornada amb un 4-0 davant d'un Santanyí incapaç de suposar un repte.
  • Anònim1016.903 6 102👍 16.187
    S'apropa el Vilafranca, ara és fàcil dir-ho, però jo vaig veure que era l'outsider més perillós, les seves estadístiques de superioritat en camps complicats em van cridar l'atenció.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 19
    Conquense0-0Alcoià
    Vila-real B1-0Badalona
    At. Balears2-0Hèrcules
    Ebre1-1Llevant B
    Espanyol B1-3V. Mestalla
    Peralada2-1Eixea
    Ontinyent0-0Lleida
    Barça B1-1Castelló
    Sabadell0-0Olot
    Terol0-2Cornellà

    El final de la primera volta ens va deixar un partit important entre l'Atlètic Balears i l'Hèrcules, que va acabar amb 2-0 i ha deixat l'Hèrcules fora dels playoffs ja que el Cornellà ha aconseguit recuperar el tren davanter. També hi va haver victòries com les del Peralada i el València Mestalla que van sacsejar la zona baixa i és que el perill no és tan lluny; l'Espanyol B, 9è classificat, només té 3 punts d'avantatge sobre el descens. Aquestes victòries posen en una situació preocupant a l'Ontinyent i treuen el Peralada del descens. Mentrestant, el Castelló, amenaçat pels 9 empats que l'Olot i el Peralada havien acumulat, va posar marge una vegada més i va signar l'11è empat de la temporada.

    A continuació, l'IEC (Institut d'Estudis Creixellians) ofereix una gràfica amb la diferència de punts després de la primera volta respecte la temporada anterior per als equips que repeteixen categoria:



    Com es pot veure, el Lleida, l'Atlètic Balears i l'Olot són els equips que més han guanyat respecte l'any passat mentre que l'Ontinyent pateix el que patia l'any passat l'At. Balears. La resta de casos són més moderats.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Hagués estat curiós veure reaccionar Jaume Creixell a la banqueta si li hagués passat com avui al Sants i hagués rebut el gol de l'empat del rival al minut 98. Si nens, minut 98. El gol del Llagostera ha estat al 98. L'àrbitre havia afegit 5. És per emprenyar-se fort. 
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 23
    Platges Calvià3-0Llosetense
    Santa Catalina1-1Sóller
    Manacor1-0Binissalem
    Descansa - Son Cladera
    Penya Esportiva5-1Esporles
    Ferriolense2-2Poblense
    Mallorca B1-0Sant Rafel
    Alcúdia1-2Eivissa I. Pitiüses
    Santanyí2-0Murense
    Constància2-0Formentera
    Mercadal0-1Felanitx

    Jornada moguda a la zona capdavantera. El Poblense començava empatant a Son Ferriol. Un empat de bojos ja que anant 1-1 el Poblense s'ha avançat en el temps afegit i el Ferriolense encara ha tingut temps de respondre amb el 2-2. L'empat al final no ha estat un mal resultat considerant les derrotes del Formentera i l'Alcúdia. El Mallorca B n'és el gran beneficiat ja que se situa 2n a 6 punts de la Penya, que ha passat per damunt de l'Esporles (4-0 al minut 16!).
    Les victòries del Platges de Calvià i l'Eivissa Pitiüses, deixen un grup perseguidor dels playoffs molt més apretat i ara el Poblense també s'ha de preocupar dels equips que té per darrere.

    A la zona baixa, derrotes generalitzades amb l'única excepció del Manacor, que s'ha imposat al Binissalem i surt del descens per ficar-hi al Son Cladera, que descansava. El Sóller ha estat l'altra excepció ja que va empatar amb el Santa Catalina i es manté en zona segura. La derrota del Mercadal ha estat especialment dolorosa ja que el gol ha arribat al minut 90 en la jugada següent a un penal que el Mercadal no ha convertit.

    Les victòries del Felanitx i el Santanyí obren una bretxa de 4 punts sobre el Manacor i deixen un grup de tres equips (Manacor, Sóller i Son Cladera) intentant evitar la darrera plaça de descens.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Fascinant jornada en la que només 2 dels 9 primers classificats s'endú la victòria. Això genera un major nivell de compactació. Cerdanyola, Sant andreu, i sobretot Horta i Granollers, s'apropen en punts les places devanteres. Per avall no hi ha manera que Martinenc i Santboià treguin quelcom positiu. Afegit a això, que Castelldefels estigui en el millor moment del campionat, i que Sants, FE Grama i Ascó puntuin, condemna ja a aquests dos equips a tenir gairebé com a única aspiració eludir la última plaça. Haurem de veure si Reus B finalitza la lliga per tenir clar quantes places hi haurà de descens, per tant hi ha moltes variables encara per avall.     
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 20
    Vila-real B3-1Lleida
    Cornellà3-0Olot
    Barça B2-0Alcoià
    At. Balears0-0Castelló
    Conquense0-3Eixea
    Espanyol B2-0Badalona
    Ebre2-1V. Mestalla
    Terol2-1Llevant B
    Ontinyent1-0Hèrcules
    Peralada2-0Sabadell

    Fets importants a segona B. El Vila-real B és més líder després de guanyar el partit que enfrontava primer contra segon. Mentrestant, l'Atlètic Balears no ha pogut resistir el poder definitiu de l'empat del Castelló (EMPAT NÚMERO 12) i l'Hèrcules ha caigut inesperadament contra l'Ontinyent. Això ha deixat l'Hèrcules a 3 punts de la promoció de cop i volta, empatat amb el Barça B, que també ha guanyat.
    És el Cornellà qui ara ocupa els playoffs després de guanyar per un marge còmode a l'Olot i precisament aquest partit deixa un forat de 5 punts entre l'Hèrcules i l'Olot. A la zona baixa, moltes victòries que capgiren les coses, Peralada, Ontinyent, Ebre i Eixea han guanyat i això deixa més exposats al perill el Badalona, l'Alcoià i el Llevant B. L'Ontinyent intercanvia la seva plaça per la del València Mestalla.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Llagostera - Hospitalet. Interessant duel al grup V de tercera. Tan de bò empatin i això compacti la part alta per així arribar al tram final de temporada amb opcions per molts equips. 

    I aprofito per rendir homenatge a Enric Gallego, que segurament aquest cap de setmana disputarà el seu primer partit a primera divisió. Si segueix progressant a aquest ritme no m'extranyaria que amb 39 anys debuti a "champions" amb el Milan.  
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 24
    Sóller3-1Llosetense
    Binissalem1-2Santa Catalina
    Son Cladera3-3Manacor
    Esporles - Descansa
    Poblense3-2Penya Esportiva
    Sant Rafel3-0Ferriolense
    Eivissa I. Pitiüses2-0Mallorca B
    Murense0-0Alcúdia
    Formentera3-0Santanyí
    Felanitx3-1Constància
    Mercadal0-1Platges Calvià

    Jornada desastrosa per al top 4. Només el Formentera ha aconeguit guanyar i l'Alcúdia ha aconseguit un empat sense gols contra el penúltim. El Mallorca B ha caigut a casa de l'Eivissa Pitiüses, però el partit de la jornada era el Poblense - Penya Esportiva. El Poblense volia mantenir vives les opcions de playoff mentre que la Penya podia aprofitar la desfeta dels seus rivals. El Poblense es va avançar i va rebre una resposta immediata de la Penya, que amb un segon gol es va dirigir als vestidors per davant en el marcador. Però el resultat no reflectia el que havia passat al camp i, amb una segona part superior, el Poblense va encarregar-se de corregir aquesta desviació remuntant el partit.
    Aquests resultats deixen al grup perseguidor a 4 punts del playoff i amb una mica de sort, la lluita per la promoció s'obrirà a 7 equips. I és que el Platges de Calvià ha guanyat a Mercadal tal com es preveia.

    Aprofitam per passar a la zona baixa, el Mercadal ha perdut amb un guió semblant a la jornada anterior. Un penal fallat i a continuació reben un gol. La diferència és que avui ha passat al minut 6 i no al 90, però 84 minuts d'esforç ofensiu no han pogut esmenar el gol del Platges de Calvià. El Mercadal duu 22 partits sense guanyar. El Murense ha empatat sense gols en un partit contra un rival molt per davant en la classificació i el Son Cladera - Manacor també va acabar en un empat farcit de gols. El partit arribava 0-0 al descans i poc s'imaginaven ambdós equips que aquest partit acabaria amb 6 gols. 3 vegades es va avançar el Son Cladera i 3 vegades va empatar el Manacor.
    I finalment, el Sóller ha estat el que ha remenat la zona baixa amb la seva victòria 3-1 sobre el Llosetense. Victòria suficient per sortir del descens i enviar-hi el Son Cladera.
    I alerta, perquè el trio de Son Cladera, Sóller i Manacor han estat sumant punts últimament i equips com el Binissalem o el Santanyí comencen a notar el perill massa a prop.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Crec que tan sorprenent és la victòria avui del Santboià, com la derrota del Sant Andreu. I més produint-se als últims minuts del partit en gairebé la única jugada d'atac quan estava amb un jugador menys. Molt meritori. Això permet al Santboià seguir somiant. L'altre cara de la moneda és pel Sant Andreu, que és una derrota que no entrava en cap càlcul i complica, ara si, moltíssim, arribar a posicions capdevanteres. El Terrasssa i el Prat no fallen i comencen a generar forat amb el cinquè, aprofitant la jornada de descans del Vilafranca. L'Ascó comença a respirar i la FE Grama confirma que és el fracàs més estrepitós del últims anys a tercera. Atenció amb aquest tema, ja que la UDA Gramenet podria assolir l'ascens a primera catalana si segueix al ritme que va, i trobar-se allà amb la FE Grama. 
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Per cert, el Lluitador ha tornat a fer el que millor sap: perdre. Avui ha rebut un 3-8.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 21
    V. Mestalla1-1Terol
    Hèrcules2-1Vila-real B
    Alcoià0-0At. Balears
    Llevant B0-0Cornellà
    Eixea1-0Barça B
    Olot2-1Peralada
    Lleida2-3Espanyol B
    Badalona0-1Ebre
    Sabadell1-0Conquense
    Castelló2-0Ontinyent

    La jornada començava amb la derrota del Vila-real B. El líder quedava vulnerable a la resta d'equips i l'Hércules es podia reenganxar al tren davanter. I a partir d'allà, les oportunitats s'han anat desaprofitant. El Cornellà i l'Atlètic Balears quedaven empatant sense marcar, però aquest mal resultat el Barça B s'ha encarregat de fer-lo bo perdent contra l'Eixea i el Lleida perdent contra l'Espanyol.

    La zona baixa ha tingut diversos empats, entre ells el València Mestalla, que jugava contra el Terol, un rival directe. L'altre empat ha estat pel Llevant B, que suma per distanciar-se marginalment del descens. Però el resultat amb més trascendència ha estat el Castelló 2-0 Ontinyent que ha donat vida al Castelló i ha tret una oportunitat a l'Ontinyent per sortir del pou.
  • Campanesagain760 1👍 295
        No és molt difícil fer avui un resum de la jornada del grup V de tercera. Bàsicament perquè només 3 partits no han acabat en empat. Aíxí està clar que hi ha quatre guanyadors i quatre perdedors i la resta que s'ho miren. Sants, Horta, Sant Andreu i Hospitalet són els únics que han guanyat. Pel que fa als barcelonins, per la UESA és una obligació, així que tampoc és per celebrar-ho efusivament. En canvi, pel Sants i per l'Horta, és una jornada d'èxit rotund. L'Horta es veu inmers en una lluita que en cap cas podia ser la que les seves expecatives inicials feien pensar. I la UE Sants despenja la FE Grama. Ara cal també seguir molt d'aprop el cas del Reus B. Sembla que la situació s'està redreçant, però en cas d'arrossegar-se per una hipotètica expulsió del Reus A, enmig del campionat, faria que baixessin 4 equips de tercera però el Reus B seria l'últim classificat. Per tant equivaldria a dir que baixarien 3. En canvi si finalitza el campionat mantenint la categoria i posteriorment és sancionat, baixarien quatre de tercera divisió i seria reemplaçat per un equip provinent de primera catalana.   
         Però no hi ha dubte que el gran guanyador és el CE L'Hospitalet. Són molts anys de Jaume Creixell deixant un pòsit de saber estar i competitivitat en aquest club. Líder amb un partit menys. Terrassa i Vilafranca fan taules, el mateix que Llagostera i Prat. Els d'Oriol Alsina s'han deixat un coxí de punts impressionant. Si no rectifiquen aviat la seva tendència de resultats, es pot veure engollit aviat pel gruix d'outsiders com Horta, Vilafranca o Granollers. Porten 5 dels últims 15 punts possibles. 
          També aprofitarem aquesta jornada per comentar que, Jaume Creixell, Jaume Creixell, Jaume Creixell, Jaume Creixell (portavem unes 3 setmanes sense mencionar-lo i per tant estàvem perdent molta popularitat) i que la FE Grama és un dels ridículs més grossos que recordo en els últims anys a tercera divisió. No fa molt, vam parlar de la UDA Gramenet i la FE Gramamet. Sobre que hi havia entre ells  i el perquè d'aquest club nou. Doncs bé, en compliment de les meves obligacions informatives, vaig posar en marxa un equip d'investigadors de primer ordre que es va infiltrar en despatxos, vestuaris, botigues d'electrodomèstics de segona mà, cases de cites i bars de cigaló a les cinc del dematí per poder oferir avui el resultat de les meves investigacions. Molt aclaridor tot plegat. Quan els exdirectius de la UDA Gramenet van posar en marxa la FE Grama, la UDA tenia un deute general de varis milions d'euros. I amb aquesta jugada de la fundació d'un club nou, pretenien començar un nou projecte sense motxila. El problema va ser que no comptaven amb que hi hauria encara persones que malgrat tot volguessin seguir endavant amb la UDA Gramenent. I ara a dia d'avui la situació és que el club històric, la UDA Gramenet te opcions de tornar a primera catalana. Però te una llosa de deute que fa que en el moment que aixequi una mica el cap per les categories on comencen a haver ingressos (de tercera divisió cap amunt) li caiguin al damunt altre vegada unes ordres d'embargament descomunals. Així que si es troben l'any vinent UDA i FE Grama, l'esperpent serà d'escàndol. 
    • BarratinaireUsuari sumador8.263 14 261👍 6.072

      Un altre cas curiós es pot donar amb el Reus. El Reus "A" ha estat expulsat del futbol professional, en els millors dels casos estarà 3 anys a 2ªB, sense opció d'ascendir, cosa que el fa totalment inviable, ja que aquests 3 anys sense cap altre cosa que salvar la categoria no és gens atractiu. El més segur doncs que acabi baixant per deutes a 3ª. Aquí hi ha dues opcions, que algú es faci càrrec del club ( dono per fet l’espantada dels compradors americans) i intentin sortir a 3ª, o que acabin fora de tota competició i inactiu. En aquest cas, el Reus B desapareixeria i no passaria res, es reduiria la 3ª Divisió a 20 equips i no hi hauria descensos compensats a primera catalana.

       

      Però en el cas de que el Reus es mantingués a tercera, el filial baixaria a 1ª catalana, on , si al final es salva, es trobaria al Cambrils Unió. I no deixaria de ser una venjança poètica, que el Reus B, que va absorbir al FC Cambrils, es vegi les cares amb l’equip de Cambrils que ha quedat com a primer equip de la població. I és que el Reus B es pensava que jugant a Cambrils tindria el suport dels cambrilencs, cosa que no ha passat. Totalment lògic que passi, per veure futbol a 3ª d’un equip foraster i sense tradició o veure futbol de primera catalana amb l’equip del poble, la tria és clara.

       

      Depen de com pugui anar, es presenta una 1ª catalana bastant interessant

  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 25
    Platges Calvià3-0Sóller
    Llosetense1-1Binissalem
    Santa Catalina0-2Son Cladera
    Manacor1-1Esporles
    Descansa - Poblense
    Penya Esportiva2-1Sant Rafel
    Ferriolense1-2Eivissa I. Pitiüses
    Mallorca B2-1Murense
    Alcúdia1-1Formentera
    Santanyí1-2Felanitx
    Constància1-1Mercadal

    El Mallorca B ha aprofitat un empat entre l'Alcúdia i el Formentera per pujar a la segona posició. Però la Penya manté l'avantatge amb una victòria per part seva. La Penya ha estat a punt de fallar després de rebre l'empat al minut 81 però un penal al minut 90 ha salvat l'equip local. El grup perseguidor no ha fallat i l'Eivissa Pitiüses ha remuntat un gol del Ferriolense mentre que el Platges de Calvià va superar còmodament el Sóller. El Poblense, que descansava, s'ha vist sobrepassat per ambdós equips i el mal resultat de l'Alcúdia deixen només 3 punts de distància fins la zona de promoció.

    A la zona baixa, el destí ha tornat a ser cruel amb el Mercadal i després de semblar que un gol al minut 83 significaria la primera victòria de la temporada, el Constància ha igualat al minut 90. 23 partits sense guanyar.
    El Son Cladera va guanyar el Santa Catalina i amb aquesta bona ratxa de 10 punts dels darrers 12, abandona la zona de descens. I llavors arribava el partit més tens entre l'Esporles i el Manacor. El Manacor podia sortir del descens i l'Esporles podia somiar amb la salvació si guanyava, però al final tot ha estat un empat insatisfactori que deixa el Sóller a la zona de descens. Un altre partit decidit als darrers 5 minuts en què l'Esporles s'ha avançat i el Manacor ha respost. El Murense ha perdut contra el Mallorca B i el Binissalem, nou convidat a la lluita per la salvació, ha estat empatat pel Llosetense i tan just pot mantenir la distància amb el perill. El Santanyí ha malbaratat un 1-0 contra el Felanitx i després d'unes jornades de tranquil·litat, els blanc i vermells tornen al perill mentre que és el Felanitx qui ara respira en 10a posició.

    Sens dubte, la lluita per la permanència s'està convertint en la part més emocionant d'aquesta lliga. Segur que tots els equips implicats desitjarien ara mateix l'ajuda d'en Jaume Creixell.
  • EPS61.673 13 8👍 10.384
    Ningú ha pujat la reacció del porter del Manlleu a l'anular-li un gol amb la ma.

    A destacar, que fa una celebració copiant CR7, el seu ídol suposo.

    https://www.rac1.cat/info-rac1/20190127/4637718936/agressio-arbitre-partit-futbol-manlleu-sant-cugat.html
  • Campanesagain760 1👍 295
       Amb la victòria dels quatre primers classificats es fa difícil mirar la classificació i pensar que no seran aquests (Hospi, Llagostera, Prat, Terrassa i Angulària d'Anglessola) els qui ocuparan les quatre primeres places. La tropa d'outsiders que han anat pasant per allà (Vilafranca, Horta, Europa, Granollers) no poden retallar i competir en punts. I el outsider dels outsiders, el Sant Andreu, ha tingut la jornada de descans i s'ho jugarà tot les dues setmanes vinents rebent al Terrassa i al Llagostera. No sumar els 6 punts significaria dir adéu a les places d'ascens. Per avall pinten bastos per la FE Grama. Jornada rera jornada es desfà, i ara la diferència de punts ja no és de un o dos... El Sants, en canvi,  s'està animant.
    Per distreure'm he anat al Vic-Manlleu, i ha estat una mica decebedor. Un empat a zero en un ambient tirant a fred tenint en compte la rivalitat. Crec que Osona, juntament amb el Maresme, és on el fútbol semiprofessional ha patit una sotregada més grossa. Partit aborrit. Només els crits que se sentien d'un que desde la grada anava dient : "Jo quan entrenava el Manlleu teniem més actitut, cagundena, jo vaig salvar el Palafrugell i vaig estar a punt de salvar el Mataró i el Premià !!" però al final se l'han endut amb ambulància i ens em hagut de conformar amb un joc de poques ocasions. 
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 23
    V. Mestalla0-1Llevant B
    Eixea2-1Ontinyent
    Peralada2-0Barça B
    Sabadell0-0At. Balears
    Olot2-0Conquense
    Lleida0-2Terol
    Badalona1-0Cornellà
    Alcoià2-2Vila-real B
    Castelló1-2Espanyol B
    Hèrcules2-3Ebre

    Jornada increïble a 2a B. Tot començava amb l'empat sense gols de l'Atlètic Balears al Nova Creu Alta. El resultat era desencisador tenint en compte que 4 rivals directes encara havien de jugar i, si guanyaven, avançaven els balears en la classificació. Però llavors s'ha produït l'impossible. Un a un, els equips punters han anat caient sorprenentment. El Lleida era derrotat a casa contra el cuer, el Cornellà sortia de Badalona sense sumar punts i l'Hèrcules queia tot i marcar 2 gols. El Barça B tampoc ha pogut aprofitar la debacle perquè el Peralada l'ha superat i no ha estat sinó l'Olot, 7è, el primer equip de la classificació en guanyar el seu partit. I és que el Vila-real B tampoc ha pogut estirar el seu avantatge i només ha empatat.

    La zona baixa ha patit un sotrac important i ara mateix hi ha un forat de 3 punts entre la salvació i la promoció de descens. Ara bé, els 5 equips en zona de perill estan separats per 2 punts. Els ganivets volaran.

    Pel que fa als empats, el Castelló manté un marge de 2 empats sobre l'Alcoià, que en té 11.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 26
    Binissalem1-0Sóller
    Son Cladera1-1Llosetense
    Esporles1-1Santa Catalina
    Poblense2-0Manacor
    Sant Rafel - Descansa
    Eivissa I. Pitiüses0-1Penya Esportiva
    Murense0-1Ferriolense
    Formentera0-1Mallorca B
    Felanitx2-3Alcúdia
    Mercadal1-0Santanyí
    Constància0-0Platges Calvià

    El partit que més expectatives generava era el Formentera - Mallorca B. Ambdós equips es jugaven la segona posició en un duel directe. Un gol dels mallorquinistes just abans del descans ha estat suficient per decantar la balança i que el Mallorca B mantengui la 2a posició, ara amb 4 punts sobre el 3r.
    La Penya ha resolt un partit contra un rival que li podia plantar cara amb un gol al minut 20.
    L'Alcúdia, en canvi, es va complicar la vida per treure els 3 punts de Felanitx. Guanyant 0-3 passada la mitja hora de partit, l'Alcúdia va permetre que el Felanitx retallés distàncies fins col·locar el 2-3 definitiu al minut 49.
    Al grup perseguidor, el Poblense recupera la 5a posició en una jornada tranquil·la contra un rival inferior mentre que l'Eivissa queia contra la Penya i el Platges de Calvià no passava de l'empat a casa del Constància.
    El Poblense encara té l'ascens a 5 punts però sembla haver superat la mala ratxa que l'havia rellegat a la 7a posició.

    A la zona baixa, el Binissalem aconsegueix una victòria contra el Sóller que tranquil·litza els locals i manté els visitants en situació de perill. El Manacor, com hem dit, cau contra el Poblense i fa bo l'empat del Son Cladera contra el Llosetense. I és que el Santanyí, senyores i senyors, també ha caigut a mans del Mercadal. Sí! HA SUCCEÏT! PRIMERA VICTÒRIA DEL MERCADAL EN 24 PARTITS! Un gol al principi del partit del golejador de l'equip Guillem Martí ha donat l'ansiada victòria als mercadalencs que, tot i així, romanen a la cua de la taula. Ara només són a un punt d'un Murense que ha perdut contra el Ferriolense. Finalment, l'Esporles suma un punt i es resisteix a abandonar el somni de la permanència.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Potent partit avui al Narcís Sala. La primera part ha deixat més sensació de superioritat del Terrassa. A la segona part, però, a la que hi ha hagut dos o tres jugades amb la pilota a l'àrea del Terrassa s'ha engegat el motor Perkins del Narcís Sala. Els Perkins eren uns motors diesel que costaven d'engegar i eren força cars en combustible (alcohol), però un cop engegats s'emportaven pel devant el que fes falta. Un cop el Perkins s'ha posat en marxa ha caigut el gol que manté vives les opcions del andreuencs de somiar en remuntar posicions. Llàstima que la resta de capdevanters han guanyat i segueix quedant la taula força desnivellada en punts del tercer al sisé. Per avall el Sants està engegant també el seu Perkins i s'allunya del perill. La FE Grama, sense comentaris. 
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 27
    Platges Calvià2-0Binissalem
    Sóller3-0Son Cladera
    Llosetense1-0Esporles
    Santa Catalina0-1Poblense
    Manacor1-0Sant Rafel
    Descansa - Eivissa I. Pitiüses
    Penya Esportiva3-0Murense
    Ferriolense0-3Formentera
    Mallorca B3-1Felanitx
    Alcúdia0-0Mercadal
    Santanyí1-0Constància

    Jornada intensa de tercera. La lluita per l'ascens sembla que cada vegada s'obre més amb les victòries del Poblense i el Platges de Calvià i l'empat sense gols de l'Alcúdia. 3 punts separen l'Alcúdia i el Poblense, però els darrers tenen un partit menys disputat. La resta del top 4 no ha fallat tot, i que el Mallorca B ha deixat els deures pels darrers 5 minuts on ha fet 2 gols per desfer l'empat a 1.

    Però la salsa és a la zona baixa. El Murense-Mercadal aplaçat de la jornada 21 es va jugar dijous i va acabar 1-1. A més, el Murense ha perdut i el Mercadal ha mantingut l'empat contra l'Alcúdia, la qual cosa significa, senyores i senyors, que el Mercadal abandona la darrera posició que havia ocupat des de la jornada 16!
    Tanmateix, però, la salvació segueix impossible, a 13 punts.

    L'Esporles també queda enrere en el camí després de caure a Lloseta, però la darrera plaça de descens és una patata calenta que canvia més de mans que en Jaume Creixell d'equip.
    Per començar, el Manacor va guanyar el seu partit contra el Sant Rafel i passava a tenir 26 punts, desfent l'empat amb el Sóller, que era en descens. Però encara hi quedava el partit més dramàtic de la jornada; el Sóller-Son Cladera que podia enfonsar el Sóller o igualar encara més les coses. I ha passat el segon, 3-0 contundent i el Son Cladera en descens. I és llavors quan m'he adonat d'un resultat que havia passat desapercebut, i és que si el Santanyí no hagués guanyat, ara mateix podria ser al descens.

    A tall d'anècdota, avui la Penya Esportiva ha confirmat matemàticament la permanència.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 24
    Vila-real B0-0Eixea
    Barça B1-2Conquense
    Llevant B1-2Badalona
    Cornellà0-0Lleida
    Ebre0-0Castelló
    Espanyol B0-1Alcoià
    At. Balears1-0Peralada
    V. Mestalla2-0Olot
    Terol0-0Hèrcules
    Ontinyent3-1Sabadell

    Una altra jornada sorprenent a la zona alta de la classificació. Una vegada més, quasi ningú ha sumat 3 punts. De fet, l'únic que ha guanyat ha estat l'Atlètic Balears que, del no-res ha passat a estar a un punt del liderat. El següent equip en la classificació que ha guanyat és el Badalona (12è)!
    Això significa que els canvis importants han passat a la zona baixa.

    La derrota del Peralada s'accentua davant les victòries dels seus rivals directes com el Badalona i l'Alcoià i es troben a la vora del descens després d'un període de tranquil·litat. D'altra banda, els equips que arrencaven la jornada en descens han retallat en conjunt les distàncies amb la salvació i de cop tot torna a estar emocionant. Victòries per l'Ontinyent i el València Mestalla que deixen el Castelló com a cuer, però amb l'honor de tenir 14 empats després del 0-0 d'avui.
    Ningú pot apropar-se al Castelló i el seu perseguidor immediat, l'Alcoià, roman a 3 empats de distància.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Primera part on el Llagostera podia haver fet algun gol més i tancar el partit. Però a la segona la UESA amb molta empenta ha aconseguit empatar amb gol d'Oscar i al minut 90 fer l'1 a 2 que deixa vius als andreuencs i pot generar dubtes als d'Oriol Alsina que la setmana vinent han d'anar a Horta. M'ho he passat pipa. Si torna la UESA dels minuts finals de l'any passat, encara tot és possible.
  • Campanesagain760 1👍 295
    BARCELONA VOL PLAYOFF

    Horta, Sant Andreu i Europa, aquests últims sense haver jugat, adverteixen que volen playoff per la ciutat comptal. Les victòries a domicili a Terrassa i Llagostera dels dos primers, aperturen un final de tram lliguer on malgrat la competència entre ells esdevindran cooperadors per assolir el seu objectiu. Es dona la coincidència que qui juga amb el Sant Andreu, la jornada següent ho fa amb l'Horta.  I la següent amb l'Europa. La primera víctima d'aquest pervers calendari ha estat el Terrassa, que després de caure al Narcís Sala ho ha fet a casa devant l'Horta. I el següent pot ser el Llagostera, que visitarà el Feliu codina després de caure a casa enfront el sant Andreu, i deprés rebrà als graciencs.

    EL TÍTOL, CAMÍ DEL BAIX LLOBREGAT

    A hores d'ara semblaria extrany que l'Hospitalet, líder amb un partit menys, no assolís la primera posició del campionat. Només el Prat, després d'haver passat un sotrac de resultats jornades enrera, semblaria capaç de poder optar a aquesta plaça. Són els equips que han aconseguit més punts en el que va de segona volta. Entren al tram final de campionat en un moment de forma i resultats inmillorable.

    FE GRAMA, ASCÓ I FIGUERES, GRANS DECEPCIONS

    Avui els de Gramenet han tornat a vencer després de moltes jornades sense fer-ho. Malgrat tot, els queda encara un troç llarg de punts per assolir un puntatge que els permeti sortir del descens. La plantilla estava confeccionada per lluitar per objectius més gloriosos. Com la de l'Ascó. I a tots dos, sortir d'allà abaix s'els hi farà molt difícil ja que enfront tenen rivals (Sants i Castelldefels) que desde el primer minut de temporada ja sabien que estarian a la zona baixa i per tant enfoquen el tram final amb ilusió. Els empordanesos, per la seva banda en tindrien prou en guanyar algun partit de tant en tant per no veure's en problemes. Però és que de moment ni això. El gran final de temporada que varen fer la temporada passada convidava a pensar que aquest any podrien ser un dels equips punters, però en cap moment del campionat han tret el cap per la zona d'adalt. 

    CP SAN CRISTOBAL I SANTFELIUENC AMB L'OBJECTIU ASSOLIT

    No baixar a primera catalana. No hi havia cap altre objectiu per aquests dos clubs. A aquestes alçades de campionat, amb els punts que porten podrien ja tenir-ne prou per no baixar. Una primera volta fantàstica dels egarencs, i un inici de segona volta impecable dels santfeliuencs, suficient per encarar el que queda de camionat com un plus de punts. Impensable que aspirin a res més.   

    GRANOLLERS I VILAFRANCA, SENSE RES A PERDRE.

    Sincerament, no crec que cap dels 2 pugui mantenir les expectatives classificatòries que havien generat en el primer tram de campionat. Però arribats fins aquí sense haver temut en cap moment per formar part de la part baixa, poden ser rivals molt molestos i assolint una bateria de resultats positius podrien autoconvidar-se a la festa final i donar un disgut a més d'un. 


      
  • Campanesagain760 1👍 295
    Mal dia per ser del Terrassa o del Llagostera.......
  • Senyor X10.911 12 194👍 18
    Molt bon partit del Europa que ha dominat un partit gris del Terrassa. Els de Gràcia han fet fins a tres pals però no hi ha hagut premi.
    Bona entrada al Nou Sardenya!
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 29
    Platges Calvià2-0Son Cladera
    Binissalem2-2Esporles
    Sóller0-1Poblense
    Llosetense1-2Sant Rafel
    Santa Catalina0-1Eivissa I. Pitiüses
    Manacor1-1Murense
    Descansa - Formentera
    Penya Esportiva1-0Felanitx
    Ferriolense0-1Mercadal
    Constància1-1Mallorca B
    Alcúdia3-0Santanyí

    Jornada plena d'expulsions. La primera va ser pel Son Cladera que, perdent 1-0 va quedar amb 10 jugadors i va quedar vulnerable per rebre un segon gol que va tancar el partit.
    A continuació, el Binissalem aconseguia una autèntica gesta contra l'Esporles. Una victòria dels visitants els retornava miraculosament a la lluita per la permanència. I de fet, amb 0-2 al marcador tot semblava enllestit, però a 10 minuts del final, el Binissalem retallava distàncies per acabar empatant al minut 90. Curiosament, un jugador suplent del Binissalem va ser expulsat també.
    I passam al Santa Catalina-Eivissa, on els visitants van quedar sense entrenador als 15 minuts de partit. Tot i tenir el seu tècnic expulsat, el gol de la victòria va arribar 10 minuts després.
    El Mercadal va tornar a sorprendre amb una victòria i acumula 5 partits sense perdre. Segueixen a 9 punts de la salvació.

    Però continuant amb les expulsions, més surrealista va ser el cas del Manacor-Murense. El Manacor guanyava 1-0 i arrbant al minut 68 va passar de tot. Primer expulsen a un defensa del Manacor, a continuació el Murense empata el partit i en el transcurs d'un minut un altre jugador del Manacor veu dues targetes grogues. El Manacor va poder aguantar l'empat amb 9 jugadors.

    El Mallorca B, per la seva part, va empatar després de començar perdent des de bon principi i, amb la victòria de la Penya Esportiva, ha de començar a preocupar-se més dels seus perseguidors.

    El festival d'expulsions encara no havia acabat, emperò. I és que el Llosetense també ha quedat amb 10 després d'una doble groga i ha caigut contra el Sant Rafel.

    Finalment, el Poblense i l'Alcúdia han guanyat els seus respectius partits.

    Així doncs, el recompte d'expusions arriba a un total de 6!

    A tall d'anècdota, el Mercadal i el Murense estan matemàticament fora de la lluita per l'ascens.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 26
    Vila-real B3-3Peralada
    At. Balears1-0Barça B
    Espanyol B3-0Sabadell
    Ebre0-0Eixea
    Llevant B1-1Hèrcules
    V. Mestalla2-3Lleida
    Terol4-1Alcoià
    Badalona0-0Olot
    Ontinyent1-2Conquense
    Cornellà2-2Castelló

    L'Atlètic Balear aconsegueix un liderat de 3 punts després del segon empat consecutiu del Vila-real B. L'Hèrcules també empata i és el Lleida qui aprofita la situació per apropar-se a la segona posició mentre el Cornellà no aprofita la badada dels alacantins i empata també. A partir d'allà, hi ha 5 punts de distància fins al 6è classificat.

    Per la zona baixa, la cosa torna a estar compactadíssima. Triple empat a 29 punts després de la derrota de l'Ontinyent que perjudica a l'Alcoià, que entra en promoció de descens. El Peralada empata contra un equip fort però el premi no és suficient per evitar visitar el descens mentre que el València Mestalla i el Castelló corren perill de quedar despenjats. Ara bé, imperial el Castelló, que continua acumulant empat rere empat. Són 16 ja! Ningú els pot tocar, l'Ebre està a 4 empats de distància.

    Hi queden 36 punts en joc i ningú pot cantar victòria. Ara mateix el 6è classificat només té 7 punts sobre el descens i una mala ratxa et pot deixar tremolant a la vora de l'abisme. El Sabadell, per exemple, es troba immers en una sèrie de mals resultats (2 punts de 15) i ja es troba perillosament a prop.
  • Campanesagain760 1👍 295
        No se si s'ha d'interpretar en clau de possibles pactes postelectorals a Barcelona ciutat...... però es confirma que Sant Andreu, Horta i Europa, són a hores d'ara, aliats perfectes per despenjar als equips que tenen adalt de la classificació. Avui Llagostera i Terrassa, els primers perdent a Horta, i els segons empatant a Gràcia, han tornat a patir els resultats d'aquest aliança. La setmana vinent el Terrassa té jornada de descans, i els escapulats visiten Llagostera. Pot ser el punt culminant d'aquest cop d'estat que els tres equips barcelonins han perpetrat a la zona capdavantera. Possiblement la setmana vinent hi hagi canvi en la quarta plaça. L'Horta en te prou fent un punt a Granollers per ocupar-la. La gran coalició barcelonina però, te data de caducitat el 5 de maig. Hi haurà un Sant Andreu-Europa. I el 12 de maig, penúltima jornada, Europa-Horta. Per tant no està clar que Jaume Creixell pugui acabar ocupant l'alcaldia de la ciutat.  
       Pel que fa al partit al Narcís Sala, primera part igualada. els quadribarrats però, s'han posat per devant abans d'acabar la primera meitat. La segona part no ha tingut color. Hi ha un individuu, que juga amb el número 18, cedit fa cinc jornades per l'Espanyol al Sant Andreu, Sergi Garcia, que està mostrant una superioritat insultant per la categoria. Avui ha fet un recital. 
       Menció apart el cas del Reus B. Esportivament te molt de mèrit el que estant fent. Ara, al final seran un problema de difícil ressolució que perjudicarà a algun altre club. Si no acaben la temporada perjudicaran als rivals dels equips als que s'adjudiqui automàticament els tres punts. si acaben la temporada fora de playoff i administrativament els posen a primera catalana, perjudicaran al quart per la cua, ja que en cas que abandonessin quedarien últims a la taula i el quart per la cua passaria a ser cinquè per la cua i se salvaria. I si acabessin en zona de playoff, podríen competir-lo, encara que no podrien pujar a segona B, perjudicant al cinquè classificat. 
  • Campanesagain760 1👍 295
    Les derrotes d'Horta i Terrassa, deixen al Sant Andreu ara si, en clara posició d'aspirant a la quarta plaça. També va caure l'Europa a Llagostera. Amb aquesta victòria els d'Oriol alsina respiren una mica més i veuen com momentaneament no s'enmerden com si ho ha fet estrepitosament el Terrassa. Sant Andreu, Horta, Europa i Martinenc consecutivament l'acaben de deixar en situació de preocupació, quan no fa molt semblava que podia ser un aspirant a ocupar la primera posició. L'Hospitalet ja no sembla tenir rival. el Reus B segueix incordiant a qui pot. I per avall, amb les victòries de Martinenc, que potser és estèril, però amb la del Santboià, s'apreta tot una mica més, ja que Ascó i FE Grama últimamament no puntuen ni a punta de pistola. El Sants per la seva banda respira una mica més i li passa el mort d'ocupar la primera posició de salvació al Castelldefels. 6 punts pels de Santboi són potser encara masses, però els últims resultats fan pensar que encara tenen opcions.    
    El partit entre la FE Grama i UESA no ha estat tan clar com el resultat fa pensar. La primera part estava igualada però dos gos de cap en dos minuts de Kuku (4 gols en els útims 3 partits) han permès arribar a la segona part amb un 0 a 2. N'han tingut alguna els locals per escurçar destàncies a inicis de la represa, però finalment ha caigut el tercer. Només n gol rebut en els útims 5 partits pels quadribarrats. Avui massiu desplaçament d'aficionats al camp de Santa Coloma que s'ho han passat estupendament.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 30
    Esporles2-1Son Cladera
    Poblense2-0Binissalem
    Sant Rafel2-2Sóller
    Eivissa I. Pitiüses2-0Llosetense
    Murense1-2Santa Catalina
    Formentera2-0Manacor
    Felanitx - Descansa
    Mercadal0-1Penya Esportiva
    Constància0-1Ferriolense
    Santanyí0-0Mallorca B
    Alcúdia0-2Platges Calvià

    Jornada de petits canvis i resultats interessants que el Poblense va encetar guanyant contra el Binissalem. El resultat no era sorprenent però sí que situava els poblers en tercera posició i deixava en un compromís el Formentera i l'Alcúdia.
    Al final, el Formentera va superar el Manacor tal i com es preveia però l'Alcúdia tenia un rival més potent al davant i ha caigut contra el Platges de Calvià que, per paga, és un dels pretendents del playoff. En resum, això ha condensat una mica més la lluita per la promoció d'ascens. Ara mateix 5 equips lluiten per les últimes 2 posicions. El Mallorca B també va quedar eixugat pel Santanyí en un partit sense gols. Això fa que el Mallorca B definitivament hagi d'abandonar la persecució sobre la Penya i vigili més el Formentera que va 3 punts per darrere amb un partit menys. I és que la Penya segueix imparable amb 10 punts sobre el segon classificat. La lliga per ells sembla un tràmit abans de la promoció d'ascens.

    Per la zona baixa, Manacor, Mercadal i Murense tenien rivals superiors o molt superiors i tot ha seguit el guió previst: la derrota. Per la seva banda, el Sóller va poder empatar contra el Sant Rafel en un partit que va tenir elements d'autèntica bogeria. El Sant Rafel es va avaçar a l'hora de partit però el Sóller va empatar al minut 82. Tot semblava que quedaria en empat però el Sant Rafel s'avançava al darrer minut per acabar veient com el Sóller era capaç d'igualar novament en el temps afegit.
    Però el que tots esperàvem era l'Esporles-Son Cladera. Un partit vital per ambdós equips. L'Esporles tenia l'oportunitat d'or d'afegir-se a la lluita per la permanència i el Son Cladera podia sortir provisionalment del pou si guanyava. Ha estat l'Esporles que ha colpejat primer abans del descans però al 87 el Son Cladera aconseguia marcar un gol que feia molt de mal al conjunt local. Tanmateix, però, els locals han acabat marcant al darrer minut per recuperar la victòria i situar-se a 4 punts de la salvació.
    A falta de 12 jornades la zona baixa comença a escalfar-se.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 27
    Barça B3-0Ontinyent
    Hèrcules2-1V. Mestalla
    Olot0-0At. Balears
    Eixea0-0Terol
    Sabadell0-0Ebre
    Peralada2-2Espanyol B
    Conquense1-1Vila-real B
    Alcoià0-2Cornellà
    Lleida0-0Badalona
    Castelló1-1Llevant B

    El carnestoltes ha arribat a la Segona B i ha passat allò tan típic d'arribar a la festa i veure que tots t'han copiat la disfressa. En aquest cas tothom anava disfressat de Javier Clemente perquè només 3 partits han pogut fugir de l'empat. I dels empats, hi ha quatre 0-0. Els grans beneficiats són l'Hèrcules i el Cornellà, que aconsegueixen comprimir el top 5 en 6 punts de diferència mentre que el més perjudicat és l'Alcoià que, en no sumar el punt reglamentari de l'empat, ha caigut al descens degut a un gol average d'infart del quàdruple empat a 29 punts.

    Tot segueix igual, com el procés. Qui jornada passa, temporada empeny. Només hi queden 11 partits.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Cau una bomba atòmica al futbol semiprofessional català. L'FC Ascó anuncia que l'any vinent no tindrà senior. En un comunicat fet públic avui venen a dir que no poden cumplir amb la legislació actual sobre la fiscalitat dels clubs esportius. Diuen que volen tornar a ser un club de poble de futbol formatiu i poca cosa més. És curiós perquè això ja ho eren fins que es varen "fusionar" amb el Benavent FC que presidia Andreu Subies....
  • Campanesagain760 1👍 295
      Relleu a la cuarta plaça del grup català de tercera divisió. L'Horta, tot i no ser dels equips que a principi de temporada optava a estara adalt, pren el relleu al Terrassa, que es desinfla com un globus punxat. El Sant andreu es coloca tot just al darrera, a un punt. 
      Dels equips que etaven entre les quatre places a inici de la jornada, només Llagostera s'ha endut els 3 punts. La derrota de l'Hospi no l'ahauria de preocupar. Encara manté força aventatge. Ara, pel que s'està veient si té 3 o 4 partits dolents quedaria engolit pel grup de perseguidors. 
      Per avall, la jornada ha estat força cruel. Han perdut tots els equips que estan en zona de descens, i el primer dels que se salven ha guanyat. Això augmenta la distància respecte la salvació. Comença a estar força més definit que les places capdevanteres. 
      Pel que fa a marcadors destaca que la majoria de resultats han estat força severs. Sorprèn el 0 a 3 rebut per l'Europa a casa enfront el Granollers, que es resisteix a abandonar la lluita per la quarta plaça. El Sant andreu per la seva banda, ha fet una segona part formidable i ha creat ocasions per guanyar 14 a 0, gràcies sobretot a l'aportació de Kuku, que ha intervingut decisivament als 4 primers gols.   
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 31
    Platges Calvià0-0Esporles
    Son Cladera0-3Poblense
    Binissalem1-1Sant Rafel
    Sóller2-0Eivissa I. Pitiüses
    Llosetense3-1Murense
    Santa Catalina0-0Formentera
    Manacor0-2Felanitx
    Descansa - Mercadal
    Penya Esportiva2-0Constància
    Ferriolense2-2Santanyí
    Mallorca B4-1Alcúdia

    La gran història d'aquesta jornada han estat les punxades del grup perseguidor. El Platges de Calvià empatava sense gols i donava un punt importantíssim a l'Esporles. Semblava un mal resultat però llavors l'Eivissa Pitiüses ha perdut en el que ha estat la campanada de la jornada; derrota contra el Sóller. Finalment, l'Alcúdia ha perdut. Sí, era un partit que es podia perdre ja que el rival era el Mallorca B, però si mateix un 4-1 és molta diferència per a dos equips igualats.
    Si a tot això li sumam l'empat del Formentera, el Mallorca B guanya espai amb el tercer classificat i el Poblense iguala el Formentera i el supera per gol average. La Penya continua guanyant i la distància del 4t al 5è ara s'amplia a 4 punts.

    A la zona baixa, el Mercadal descansava i el Murense i el Son Cladera perdien esperadament contra rivals superiors o molt superiors. El Manacor també va perdre amb dos gols marcats després de quedar amb 10 jugadors. Però com deia, les dues notícies destacades són l'empat de l'Esporles, que ara ja està a una victòria de distància de la salvació i la victòria del Sóller, que agafa una distància molt saludable amb el descens.
  • Un_senyor_damunt_un_ruc2.502 2 734👍 1.989
    Jornada 28
    Cornellà2-1Eixea
    V. Mestalla1-0Castelló
    Llevant B2-0Alcoià
    Ontinyent1-1At. Balears
    Ebre0-2Peralada
    Espanyol B4-0Conquense
    Vila-real B2-1Barça B
    Lleida0-1Olot
    Terol2-0Sabadell
    Badalona2-1Hèrcules

    Una jornada més l'Atlètic Balears no ha guanyat i una jornada més ha retingut el liderat. L'empat ha estat suficient perquè la victòria del Vila-real B no capgirés les posicions. Però encara hi ha més, tant el Lleida com l'Hèrcules han acabat perdent i el Cornellà n'ha sortit beneficiadíssim amb la seua victòria. Ara ells són a la zona de promoció i el Lleida en quedaria fora per gol average perdut amb l'Hèrcules.

    A partir d'allà, continua havent-hi un salt de 6 punts que defineix prou bé la zona alta i la mitjan taula.

    A la zona baixa, el duel entre darrer i segon de darrer ha estat favorable al València Mestalla, però la qüestió és que l'Alcoià ha tornat a perdre i l'Ontinyent només ha pogut empatar mentre els seus rivals directes (Terol, Llevant B i Peralada) han guanyat els seus partits. En resum, ara hi ha una petita bretxa de 2 punts entre la promoció de descens i la permanència. Una bretxa molt a prop de la qual s'hi situa el Sabadell, que després d'un tour per la meitat alta de la classificació torna a baixar cap a posicions més incòmodes després d'una sèrie de mals resultats.
  • Campanesagain760 1👍 295
    Ja hi ha acord de dat a per la final de Copa Catalunya. Es jugarà a Hospitalet el dia 1 de maig a les 17:00. Enfronta Vilafranca i Sant Andreu
    • EPS61.673 13 8👍 10.384
      Quina mandra de competició.
      • Campanesagain760 1👍 295
        No creguis..... fa mandra als equips de segona, i els de primera ja hi van renunciar, però aquests dos finalistes en concret, van posar en perill els seus objectius lliguers sortint amb titulars a disputar les eliminatòries per arribar a aquesta final. Almenys aquests s'ho han cregut , no com el fake que rodeja tot el relacionat amb sobirania competitiva en el món del futbol professional. 

Publicitat

Fòrums

  • 9.266.764 missatges
  • 220.008 temes
Fixa la barra dreta
Accedeix als fòrums Normes dels fòrums

Fils
més votats

Accedeix als fils més votats
Publicitat