Fòrum

[Fil oficial] Porra Eleccions 21-D

Hermes1.288 5👍 567
A falta de poc més d'un mes per les eleccions al Parlament de Catalunya del 21 de desembre, des de Racó Català us proposem de participar-hi prèviament amb una porra on cada raconaire pot fer la seva previsió de resultat d'escons. 

FUNCIONAMENT:
  • Cada raconaire pot participar enviant només uns resultats, on cal assignar els 135 diputats de la cambra.
  • Si ja hi has participat i vols modificar la teva porra, es poden esborrar els propis resultats i enviar-ne uns de nous.
  • Un cop feta la teva porra, podràs compartir-la amb una pàgina pròpia amb els teus resultats en gràfic i números.
  • La porra estarà oberta a participació fins el 19 de desembre.

PREMI:
Val de 50€ per comprar a la botiga web de Productes de la Terra:
ProductesdelaTerra.CAT

PUNTUACIÓ
:
El raconaire que encerti el resultat exacte de les eleccions serà el guanyador de la porra. En cas que més d'un raconaire encertin el resultat, es sortejarà el premi entre els encertants.

Si cap raconaire encerta el resultat exacte, es calcularà la puntuació de cada usuari per un sistema de punts:
  • Resultat encertat per candidatura: 5 punts
  • Resultat no encertat per candidatura: Es restaran punts segons la diferència d'escons entre la previsió i la real, penalitzant com més allunyada sigui la previsió de l'usuari del resultat real.

Resultats Mostra'ls / Oculta'ls


Num.RaconaireAltres
1ausiàsmrausiàsmr7102839212190
2PedroloPedrolo8133228331290
3titafred4titafred48212529232090
4RexMontcadaRexMontcada892742202090
5bikerbaixcampbikerbaixcamp11162740211280
6PeixVerdPeixVerd1482442221870
7lituslinduslituslindus91223332721100
8AviVicençAviVicenç792723422250
9willybarna1392742221480
10Borralleras892538242470
11DesperdicisDesperdicis12928312617120
12JautenimJautenim1350000000
13Guillem1985Guillem198510102040262270
14palautorderencpalautorderenc91126392118110
15MakhnovtchinaMakhnovtchina12102542201880
16TabernacleTabernacle13926352516110
17DazedAndConfusedDazedAndConfused9102439242090
18barçaloníbarçaloní1092733301880
19Miquel TarridaMiquel Tarrida291212292912120
20BarneyBarney23122828237140
21A la lluna de ValènciaA la lluna de València101222332718121
22FaraoFarao1082530302570
23Miquelet de GràciaMiquelet de Gràcia1515194030970
24dikkensdikkens14122527321690
25antropòfagantropòfag15103030301190
26Guerau ||*||Guerau ||*||1592435291670
27onofreonofre992838222180
28MergonMergon11122235262090
29zzcczzcc1592633261880
30AiguardentAiguardent11152334281860
31jonix85jonix8510102538252070
32PamPamPamPam12112432311690
33ArecnisArecnis8102735321580
34BarratinaireBarratinaire11102829301980
35noietcanadencnoietcanadenc13112733251970
36Besnét DencàsBesnét Dencàs11112731291880
37JennyJenny16161336358101
38maorimaori14102432262090
39barcelonina7122742202070
40PetersonPeterson12162130321860
41thanatos12112635251790
42pensa_i_actua!pensa_i_actua!10112135252490
43Perot_lo_LladrePerot_lo_Lladre1092535381080
44pantospantos161023332617100
45Sickboy9926371826100
46arna1cbarna1cb121522282520130
47tom jonestom jones91128303215100
48JaquesquesJaquesques9829322718120
49santjordi65santjordi6510102238262270
50Nou BarrisNou Barris8102535242580
51HadesHades9102733301970
52noiqueintentaensenyarnoiqueintentaensenyar121024372418100
53AlbufaireAlbufaire10102737231990
54anglèsanglès13824342620100
55llopgrisllopgris15102434251980
56AlmocatAlmocat15102632291490
57MaczekMaczek121223411917110
58foravilerforaviler10112437261980
59SenyorFustaSenyorFusta13112540221590
60CriquetCriquet151124322320100
61INNOVATORINNOVATOR101419392318120
62Josep AnselmJosep Anselm9102436282080
63Kevin Durant i LleidaKevin Durant i Lleida18142331221980
64Mr SISIMr SISI1092337291980
65XulomanderXulomander121616401823100
66independentista99independentista99141324362216100
67HOYGANHOYGAN1350000000
68PlaçeruPlaçeru12102836251680
69Arrós_ebrencArrós_ebrenc992837241990
70geekest_catgeekest_cat81330361818120
71Ramon MuntanerRamon Muntaner81523352518110
72Ph99Ph9913928283115110
73MercatorMercator36927221515110
74ExploitationExploitation992938251690
75zikortzikort9102239282070
76IndecomunerIndecomuner1192831282080
77mikicr2394mikicr239410141936321860
78EixutEixut10102735291860
79autokratorautokrator1572236242380
80Johannes MaaarsJohannes Maaars18122035231980
81catalàamallorcacatalàamallorca1492738221870
82FreserFreser14924342519100
83AltairRCAltairRC131028302519100
84Unitat_CatalanaUnitat_Catalana8102837261880
85Oriol_e9gOriol_e9g10142839231290
86Xx_MaI_xXXx_MaI_xX16122636231390
87Lluis59Lluis5911122138321290
88CompareixençaCompareixença111523342715100
89Gesta_ComitumGesta_Comitum1092635262090
90RodericRoderic14927352515100
91Pavel_KorchaginPavel_Korchagin8102734301880
92tolomóntolomón161518323013110
93TuixecTuixec121521332519100
94Sam BellugaSam Belluga12928342515120
95Marcos41247Marcos4124711122730321571
96HomenatgeABabelHomenatgeABabel1192734301680
97albert23albert23101124313019100
98ChoikeChoike1182640231980
99grinfildgrinfild1472733301860
100cat33catcat33cat8152730321580
101david PVdavid PV12924342818100
102FidalgoFidalgo121025352516120
103drkubatadrkubata181026322811100
104The TowerThe Tower8922403016100
105MastegotMastegot11102935301280
106EimericEimeric151030322018100
107Nigel JacksonNigel Jackson1350000000
108kaimkaim12924322622100
109dsg77dsg7714102734311090
110Indignat_indepeIndignat_indepe10102738241790
111PalestraPalestra101028332717100
112Corpetit18Corpetit18111226332317130
113calmetcalmet11122732261890
114CabrerCabrer141026342516100
115DesperdiciclinicDesperdiciclinic992935261890
116FlorquefaestiuFlorquefaestiu1192733291880
117IGNASIcatIGNASIcat1582232351670
118KaasBroodjeKaasBroodje882839291490
119Osonenc12102934241790
120Lister79793032272370
121Joakk9Joakk9993035262060
122BenisudBenisud1072734252570
123Bowie FBowie F983034242190
124PocafeinerPocafeiner1472934261870
125crbcrb892934262270
126Lluna_PlenaLluna_Plena12926323214100
127ArbequinaArbequina992637252180
128Capità·carxofaCapità·carxofa1292533301970
129botifarradepagèsbotifarradepagès993036251970
130Anònim10Anònim10893032272180
131Foguera CatalanaFoguera Catalana992832282180
132MarianoRajoyRealNoFakeMarianoRajoyRealNoFake0013500000
133lluisbglluisbg583132312170
134Cassian1682529302160
135revoltadigitalrevoltadigital11102434242390
136Carles MartellCarles Martell1083031311780
137WarbirdWarbird10102331282580
138TroTro993230292060
139pukyxdpukyxd1193129301960
140KiLeRDoLKiLeRDoL12113233291530
141panagiotis893132282250
142Anakin SkywalkerAnakin Skywalker1182834272070
143Francesc.M.LayretFrancesc.M.Layret12102435262350
144zepzep1062230332680
145Jaume_IJaume_I983134272150
146TarryTarry10102732302060
147LiviusLivius1350000000
148Aurembiaix dUrgellAurembiaix dUrgell8122839261660
149Alcalaní_PVAlcalaní_PV1182831302160
150esclatasangsesclatasangs1092434321970
151barcelonista100barcelonista10011102830281990
152RuolRuol1092932282070
153the_west_rulezthe_west_rulez1082633301990
154CAT.N.AZCAT.N.AZ993036291660
155popcalentpopcalent9103039301250
156Lluis_indpLluis_indp10103032301580
157urzulluzurzulluz11102729321970
158itram_calderíitram_calderí1320021000
159StoichkovStoichkov9103031301870
160henkehenke1083131272170
161CerveseroCervesero11102531312160
162AkioAkio1182831312060
163gtrabalgtrabal992735272260
164PeterCantropusPeterCantropus7102933272090
165GratacelGratacel12102435252270
166Berivan_SasonBerivan_Sason1183030272270
167SantsSants1192338301680
168BabiecaBabieca51129302916123
169rlborinotrlborinot9102932281980
170Gàrgola2Gàrgola21072531362060
171AufranyAufrany1092828322080
172since1886since18869112933242180
173BaccusBaccus11112533291970
174virotvirot9112531311990
175BaladreBaladre793035242280
176laquintaforcalaquintaforca1282833272070
177CèsarCèsar81227342618100
178SilmendilSilmendil1283127321870
179Marc EspasaMarc Espasa1083134271870
180Partisano TitoPartisano Tito6123031291980
181KeltikeKeltike793034282160
182aldeanoaldeano1083133271880
183FuRTiFuRTi873333291960
184noicatalanoicatala983033282160
Altres
Mitjana:14102633261880

Respostes

Configuració
  • Mont_Cat54👍 27
    Estic sentint a la Marta Rovira a TV3 i quin desastre, no vull pensar quina classe de presidenta seria, no hi ha per on agafar-la, es horrorosa. Compareu el nivell amb el President Puigdemont:
    https://www.youtube.com/watch?v=PQQ-jjCiOCs
    Espero ven sincerament que guanyi la llista del President. Junts per Catalunya
    • Marc Espasa14.371 12 132👍 2.837
      Comparació injusta totalment ja que la Marta Rovira no és la número 1 d´ERC i només ho és pq el Junqueras està a la presó.

      L´hauries de comparar amb el posible presidenciable de la llista de JXCAT que posarien si no pot tornar el Puigdemont.

      O comparar el Puigdemont i el Junqueras-


  • Fidalgo866 2👍 1.167
    Escenari polaritzat. Millor per la gent de linia dura i pitjor pels tebis. Victòria clara d'ERC, a BCN provincia i ciutat. Pujaran CUP i PP, els primers per vot comú i independentisme cabrejat i els segons s'emporten credit pel 155 entre sectors unionistes. C's es mantindrà, bluff del PSC que genera moltes expectativas pero es mantindrà i resultat digne de JxC (tercera en vots, empatada en escons amb C's).
  • barcelonista10014.000 10 138👍 369
    Jo crec que en general sobreestimeu a ERC. Pedrà vots unilateralistes cap a la CUP i puigdemontistes a JuntsxCat. Serà la primera força, però no ho petarà tant.
    • cat33cat1.867 7 868👍 776
      Jo crec que JuntsxCat pot arribar a ser primera força. En les eleccions espanyoles ja va passar que Democràcia i Llibertat semblava que perdria per molt i va aguantar força (i en un moment complicat). Ara JuntsxCat té la imatge del president Puigdemont i els presos, crec que pot donar la campanada.
      • DazedAndConfused5.612 3 385👍 1.718
        És improbable, tot i que no impossible.

        Segurament els ajudarà la imatge de la manifestació a Brussel·les, que casualment és el mateix dia en que anirà Puigdemont a declarar al jutjat.

        Però haurien d'arribar a 30-32 escons.
      • AviVicenç13.741 4 147👍 1.489
        Existeix aquesta possibilitat sens dubte.

        Tradicionalment, existia el intercanvi de votans entre CDC i ERC  en funció de tipus d'eleccions i circunstancies concretes i el 2010 de ERC a CDC  i 2012 al in-revés en son n exemple. Gent d'esquerra que votava CDC a les municipals i de CDC  a ERC a les generals espanyoles

        Per tant ERC te molt mes asegurada la fidelitat de ex socialistes, ex iniciativa, ex unió que de gent de tota la vida, 

        El que tingui que ser serà i com tal que la suma total guanyadora sigui la independentista em donarè per satisfet malgrat que si guanya la que he decidit votar serà la reostia
  • català_vilanoví927👍 985
    La veritat és que tinc un gran dilema. Per una part vull un govern que estigui disposat a jugar-se-la i a fer el que sigui per a implementar la República, i per tant tinc molt clar que votaré la CUP. Per altra banda m'agradaria que guanyés la llista d'en Puigdemont ja que ell és el president legítim, seria un gran zasca als espanyols en revenja de l'aplicació del 155 i tindria molt de ressó internacional que en Puigdemont guanyés les eleccions des de l'exili. No obstant però, estic fart dels pedecàters, de la seva corrupció, de les seves mentides i de la puta i la Ramoneta, no vull que liderin més el nostre procés d'independència, el qual facilita als cunyats utilitzar l'escusa de la seva corrupció per a defensar a Espanya i desacreditar l'independentisme i la República, un govern net i d'esquerres ens aniria molt be per a canviar l'opinió del procés de molta gent, sobre tot de l'àmbit dels comuns. Per altra banda tampoc m'agrada la ideologia radical de la CUP, m'agradaria un nou govern més de "centre" sense sortir de l'esquerra, aquest espai l'ocupa ERC, però de la seva actitut envers l'implementació de la República millor ni en parlem.

    Com que la CUP no guanyarà les eleccions, espero que o be les guanyi JxCat o que de totes maneres ERC accepti investir a Puigdemont (si pot ser, sinó en Junqueres). Vull un govern de coalició JxCat-ERC amb la CUP fotent-lis canya i pressa per implementar la República com més aviat millor. No podem esperar més temps. 
  • BarratinaireUsuari sumador6.729 13 321👍 3.559
    Crec que a ERC se li està fent llarg això de les eleccions, cada dia que passa perd més suports, ja sigui perquè l'activitat d'en Puigdemont ven més que no pas un Junqueras jurant lleialtat a la Constitució i una Marta Rovira que cada cop que parla fa tirar enrera més votants d'ERC.

    D'altra banda la mobilització de l'unionisme està sent espectacular, almenys a la zona on treballo. A l'empresa on treballo, d'uns 1000 treballadors, el 99% anirà a votar per poder agafar el permís, només quedarem els quatre comunitaris ( francesos, eslovens i romanesos ) i els quatre africans aquí no han donat la nacionalitat perquè no l'han demanat.

    I molts no han anat a votar mai i votaran l'Arrimadas perquè els importa una merda la politica però votaran a la que està més bona ( paraules textuals , en castellà, evidentment ) que ells van per poder tenir 4 hores de festa.
    • Hades24.386 8 46👍 14.341
      A ERC se li farà molt llarga la campanya sense l'Oriol. Després diuen que la justícia a Espanya és independent Saben bé el que es fan.
    • Desperdicis7.397 11 291👍 992
      A la meva empresa serà semblant. Molta gent que mai ha votat anirà a votar per poder tenir les 4 hores lliures i òbviament votaran sense tenir ni idea de política. Suposo que això de fer eleccions en dia laborable estava més que calculat. Això si, la meva empresa és bastant més petita que la teva així que fotré tanta campanya com pugui per intentar convèncer algú.  
      • BarratinaireUsuari sumador6.729 13 321👍 3.559
        La meva empresa és gran però tampoc cal ser alarmista, segurament un 60% independentista, un 15% podemites i un 25% unionista. Això entre els polititzats, que seran un 30% del total. Per tant, els no polititzats que van a votar solen votar per moda o perquè els fan gràcia els candidats ( abans Podemos, ara Arribades, alguns l'Iceta i fins i tot alguns CUP ) A qui no voten es ni al PP ni a Convergència perquè els perceben com a culpables de tot. Per això no és pot fer cas de les enquestes i menys en aquestes en que els abstencionistes que aniran a votar i que mai ho fan no seguiran gaire criteris lògics: la majoria no són independentistes però tampoc radicals espanyolistes, votaran allò que més gràcia els faci.
  • crb1.347 11👍 253
    La meva aposta 3.0.

    ERC: 37
    Cs: 31
    JxC: 25
    PSC: 19
    CeC: 9
    CUP: 8
    PP: 6

    Crec que existirà un efecte vot útil tant en el camp català com en l'espanyol. Això beneficiarà ERC i Cs i perjudicarà CUP i PP. A banda, CeC també queda amb poc terreny de joc entre els dos blocs oposats.

    Aparentment hi ha una mobilització rècord de l'electorat i augmentarà la participació. La meva aposta és que votarà al voltant del 82% del CER, 4 punts més que el 2015. No crec que considerar una xifra més alta sigui realista (estem parlant de rècord històric de participació, perquè en les eleccions d'abans de 1980 el cens no estava ben fet), però en unes circumstàncies tan excepcionals com aquestes, chi lo sa?

    Amb aquesta participació es tornarà a produir una victòria de l'independentisme en escons però no en vots, tot i que per primer cop es passarà dels 2 milions de vots als partits catalans. De fet, el percentatge de vots (i d'escons) catalans baixarà lleugerament. Aquests quatre punts d'augment corresponen majoritàriament a votants espanyols amb poc interès per la política que aquest cop votaran moguts pel sentiment nacional.

    Confio que no hauré de modificar novament l'aposta, però en unes circumstàncies tan excepcionals com aquestes, repeteixo, chi lo sa? I si el Puigdemont torna i el detenen? I si durant la campanya detenen la Marta Rovira o algú de la CUP? I si prohibeixen algun partit polític? Aquestes eleccions amb candidats empresonats i a l'exili i amb la llibertat d'expressió liquidada no tenen cap garantia democràtica.
  • laquintaforca5.514 6 391👍 517
    Repensada:

    CUP          CeC     C's          ERC        JxCat       PSOE       PP     PACMA (altres)
    1292834252160
  • Silmendil3.505 13 573👍 2.914
    Estic en mode negatiu amb aquestes eleccions i, òbviament, esper equivocar-me. Sóc dels que creu que hi haurà una tupinada històrica perquè, senzillament, madrid té les mans lliures per fer-la, amb el beneplàcit d'Europa.

    C's -> 31
    JxC -> 29
    ERC -> 27
    PSC -> 22 <- Aquí es farà la major Tupinada, a favor del PSC
    Comuns -> 9
    PP -> 9
    CUP -> 8 <- I aquí també, en contra de la cup.

    Repeteixo, esper equivocar-me.

    En cas de no haver-hi tupinada, que ho dubto, seria una cosa així:

    JxC -> 32
    C's -> 29
    ERC -> 26
    PSC -> 18
    CUP -> 15
    PP -> 8
    Comuns -> 7



  • maori9.974 2 210👍 4.320
    Entre tots m'esteu deprimint. Per què feu cas de les enquestes, si totes vénen de la Cort?
  • Pocafeiner3.095 7 633👍 1.956
    De moment aposto per això:

    ERC: 34
    C's: 29
    JxC: 26
    PSOE: 18
    CUP: 14
    PP: 7
    CEC: 7

    Raons:

    Crec que fa temps que ERC té més suport que el PDeCat i aixi ho reflecteixo a la porra. C's ha radicalitzat el discurs i robarà un munt de votants al PP. Penso que la CUP pujarà perquè no conec ningú que mai s'hagi penedit d'haver votat la CUP i perquè fins i tot algú com en Rigel diu que els votarà. El PSOE robarà uns quants vots de podemites despistats i de votants de l'antiga UDC. CEC es fotran una patacada amb el 155 made in Pablemos i amb l'anunci de les crispetes i el partit de tennis.
    • Tro569 14👍 247
      de debò creus que la CUP en traurà 14? M´encantaria eh... però veient les porres, sembla més el que us agradaria que no pas el que creieu que passarà...
  • lluisbg19.461 2 76👍 4.082
    Canvio la porra, ara pasa ser la seugent:

    ERC 32
    C'S 31
    JXC 31
    PSC 21
    CeC 8
    PP 7
    CUP 5
  • Anakin Skywalker472👍 568
    He canviat la meva porra. Crec que havia infravalorat la CUP i sobrevalorat els resultats del PP i els Comuns. 
  • Pavel_Korchagin1.840 1 878👍 3.028
    A part del número d'escons. Seria clau aquest ordre:

    1. ERC
    2. JxCat
    3. Ciutadans
    4. PSC
    5. CUP
    6. CEC-Podem
    7. PP
    • Pavel_Korchagin1.840 1 878👍 3.028
      ERC i JxCat per sobre de Cs. Cs no podria tenir la victòria simbòlica sobre el "separatisme" ni podria sumar un front ultra. L'Iceta des del quart lloc tampoc podria intentar de cap manera ser nomenat president. El PP seria humiliat. El Pablo Iglesias també. La CUP seria una alternativa consolidada per l'esquerra.
  • barcelonista10014.000 10 138👍 369
    Modifico la meva porra:

    CUP -3 (11). Els hi havia otorgat 14, però sembla que no pujaran tant (les enquestes fins i tot parlen de baixades).
    ERC -1 (30). Es van desinflant a marxes forçades.
    PP -1 (9). No tenia clar si deixar-los igual o fer-los baixar una mica. No crec que s'ensorrin tant.
    QWERTY 0 (10). Avorrit.
    PSOE +1 (19). Segueixo pensant que l'Icetamania ho petarà força.
    JUNTS X CAT +1 (28). La marca Puigdemont ven força.
    C'S +2 (28). Vot útil espanyolista al ser inflats com sempre per les enquestes fent-los passar per possible 1a força política.
  • combat_catalàUsuari sumador2.759 9 672👍 66
    Mai havia tingut tants dubtes a l'hora de votar...

    La CUP els veig molt valents per defensar la república i sense dil·lacions.
    ERC sembla la força que ha de desbancar a C's, potser és el vot útil (entenguent vot útil a que no guanyi l'Arrimadas)
    JuntsxCat em sap greu no donar el vot a l'única persona que ha tingut collons de jugar-se la integritat per declarar la independència.

    Recomanacions?
    • Tro569 14👍 247
      Jo ho tinc molt clar. I mira que en realitat, tampoc ho tindria tant clar si pensés amb el cor... perquè em faig palles mentals pensant que no vull que C´s quedi com a 1 forßa i llavors el més útil seria votar ERC o que el que més fotria als espanyols és que guanyés Puigdemont...

      Però pensant amb el cap, en quin és el partit que nítidament aposta per la via unilateral cap a la independència, que no obeeix als jutges espanyols, que ha fet un anàlisis realista de què son l´estat espanyol i la UE, aquest és sens dubte la CUP. Entenc els dubtes, jo també els tinc: però pensem amb el cap siuplau! De res ens servirà el postureig de que Puigdemont o ERC guanyin les eleccions si després no hi ha una voluntat inequívoca d´anar a per totes. Tots els indepes hauríem de votar CUP!
  • laquintaforca5.514 6 391👍 517
     
    Altres
    148293029205
    0

    Vist com anem canvio la porra.

    Republicans: 73
    Centralistes: 54
    Tensemfotistes: 8
  • the_west_rulez12.084 2 167👍 10.435
    Altres
    108263330199
    0


    CUP: Li poso 10 perquè crec que tot i que va tenir vot prestat el 27S part d'aquest tornarà a ERC però en rebrà de gent que els veu com a opció ferma i d'alguns dels comuns. No creixerà tant perquè ni de conya els converbots la votaran.

    CEC: 8. Se la foten per la seva ambigüitat i hipocresia. No cal dir res més. Però encara que sorprengui hi ha massa prou gran (i fins i tot alguns indepes sense remei) que els seguirà votant.

    C's: Pujaran però no crec que tant, bàsicament perquè només poden créixer del PP i de l'abstenció, i en cavi en perdran cap al PSC. Tot i així en global pujaran 1.

    ERC: Crec que guanyaran tot i el paper galdós que estan fent. Però no per molta diferència.

    JXC: Puigdemont li està salvant el cul a un PDECAT que per fi podríem veure ensorrat, però haurem d'esperar. Si això serveix per fer definitivament fora els botiflers del partit ho hem de veure pel costat bo.

    PSC: És potser el partit que més creixement tingui. Rebrà vots dels comuns i de C's i possiblement de l'abstenció. Havia pensat al principi que podria estar sobre els 21-22 però això implicaria que els comuns se la fotessin del tot i que C's no pugés; i dubto que totes dues passin.

    PP: El deixo en 9 perquè dubto que s'estavelli en els 5-6 que donen algunes enquestes per una senzilla raó: l'electorat del PP és massa fidel i pedran alguns vots cap a C's per vot útil però estem parlant d'un partit amb molt de vot ocult. Potser perdin prou vots a Lleida o a Girona com per a quedar-se sense escó, però a la resta aquesta pèrdua no serà prou perceptible.


    Així quedaria per blocs (respecte 2015):

    INDEPES 73 (+1)
    UNIONISTES 54 (+2)
    EQUIDISTANTS 8 (-3)

    L'unionisme hipermobilitzat i l'augment de la participació farà que guanyin 2 diputats, però no en seran tants i tot i així els indepes creixeran, sobretot de part de sectors que tot i no ser indepes no pensen avalar el feixisme; per tant tot i anar separats pujaran 1 escó i qui sap si arribem al 50%. Els comuns reben clatellots de totes bandes i en perden 3. La participació crec que serà del 79%, 2 punts més que el 27S. En nombres absoluts l'independentisme pot arribar a superar els 2.1M de vots, cosa factible si mirem les dades de l'1-O.
  • popcalent10.977 10 181👍 3.232
    Primer he ficat lo que crec que passarà, però com que no quadrava amb el que vull que passi ho he hagut de cuinar. Així que no crec que l'encerti.
  • gtrabal25 1👍 3
    Altres
    99273527226
    0

    La CUP crec que baixarà però tampoc crec que sigui una baixada tan espectacular com auguren algunes enquestes. Perdrà vots a ERC però en recuperarà d'independentistes decepcionats per la gestió del procés.

    CeC baixarà però menys del previst, perd gran part del vot independentista i espanyolista més ranci, però recupera vots del PSC del sector més moderat. Tot i el desastre ocasionat no espero una baixada massa considerable.

    C's serà la gran decepció de les eleccions, més allà de l'habitual que és que els inflin a cada enquesta; un discurs molt buit, que si puja en gran part és pel "vot útil", sobretot provenint del PP.

    ERC també es desinfla respecte al començament, especialment per l'efecte Puigdemont i uns pocs votants que es mouen a la CUP. Tot i això recupera forces gràcies a la millora de la campanya electoral, amb molta més participació d'altres membres de la candidatura, independents especialment.

    JxCat crec que és la gran sorpresa de les eleccions, si fa poc se'ls donava pocs diputats, ha pràcticament doblat el que es preveia, l'efecte Puigdemont ha aconseguit esgarrapar vots a ERC sobretot.

    El PSC serà una de les sorpreses, una campanya moderadament bona, tot i no agradar-me gens el partit. Agafa vot prestat de C's i part dels comuns, del sector més espanyolista d'aquest.

    El PP poc a dir aquí, s'enfonsa, pràcticament la meitat dels seus votants passarien a C's. 
  • SantsUsuari sumador29.108 13 31👍 8.630
    Com és que no havia vist aquest fil?

    ERC 38
    Capitalitza la seriositat i fiabilitat dels últims anys i pren el relleu com a força central de l'independentisme. Recupera la major part dels vots prestats a la CUP el 27S, n'agafa alguns del PDeCat, els socialistes i els comuns. Alerta que si l'última setmana de campanya la fem bé podem fer sang a can socialista.

    JxCat 30
    La llista del president ha estat una bona opció per evitar un daltabaix electoral, però algunes actuacions passades, la falta de concreció sobre les actuacions futures i, sobretot, la incomprensible renúncia a disputar el vot del centredreta, el més orfe en aquestes eleccions, els impedeixen acabar d'enlairar-se. Perden vot cap a ERC, una petita part cap a la CUP, i potser algun cap al PSC, i crec que en recuperen una mica de la gent que va optar per Ciutadans el 27S. Ara potser queda poc temps, però si furguessin una mica l'Arrimadas jo crec que li podrien robar algun escó.

    C's 23
    El gran fracàs d'aquestes eleccions malgrat tenir-ho tot a favor, des dels grans mitjans de comunicació fins a la judicatura. Arrimadas no dona la talla de cap manera i cada vegada es fa més difícil dissimular-ho. Mig salva els mobles gràcies a la mediocritat general dels partits unionistes, que li permet arrabassar vots del PP i minimitzar les fuites cap al PSC, però també perd votants que passen a l'abstenció i fins i tot una petita part tornen a JxCat.

    PSC 16
    Durant la primera part de la campanya han intentat situar-se a l'espai central del catalanisme autonomista, amb propostes sorprenents com el concert econòmic o l'indult als presos polítics, però les desautoritzacions que han arribat del PSOE, la desconfiança i les baixes de militants generades per la seva submissió al PP els darrers anys i la jugada que els ha fet el ministre de Cultura via Sixena recordant a tothom el seu suport entusiasta al 155 ha frenat en sec les seves expectatives. Roma no paga traïdors, i el PP no s'ha dedicat a fer el franquista perquè ara el PSC en reculli els fruits.
    No baixen perquè reben el vot de Ciutadans més incòmode amb les posicions obertament fatxes de la marca blanca del PP, però tenen fuites cap a CeC i cap a ERC, que si tot va bé es poden fer un pèl més grans, sobretot pel camí d'ERC.

    CUP 11
    Han tingut una legislatura irregular, tenallats per la contradicció que els ha suposat haver de donar suport a l'antiga Convergència mentre miraven de reüll els comuns, però els últims mesos han tingut un paper més sòlid i això els permet conservar una petita part del vot que els va venir d'ERC el 27S, rascar-ne una mica del PDeCat, i acollir amb alegria els refugiats que fugen del Titanic que són els comuns.

    Cec 9
    La legislatura de CeC es resumeix amb dos noms: Coscubiela i Fachín. El trist paper del Coscu els ha fet molt mal, però l'expulsió del Fachín els ha matat. Reparteixen votants amb alegria cap a ERC i CUP, i només salven la sagnia gràcies als socialistes desencantats que volen votar una opció no independentista i no fatxa i comencen a sospitar que el PSC compleix la segona condició... només alguns dies.

    PP 8
    És el partit que ha portat el pes de la repressió, fins al punt que ha acabat espantant els seus propis votants; si a més posen un pallasso de candidat doncs és joc de poques taules. Per mi Albiol és una gran decepció, perquè va començar amb molta empenta que s'ho havia de menjar tot i ja fa mesos que sembla un boxador que es passeja grogui sobre el ring, però en fi, que es foti.
    No descarto que acabi baixant a 6 escons i Ciutadans pugui arribar a 25, però l'Arrimadas és tan inconsistent i se li està fent tan llarga la campanya que crec que al final encara podran maquillar el resultat.
  • Silmendil3.505 13 573👍 2.914
    Si no canvien molt les coses, estic segur que hi haurà surpasso de JxCat a ERC. 

    Sóc l'únic que ho pensa encara? Ho duc pensant ja des de fa bastant de temps.
  • Silmendil3.505 13 573👍 2.914
    Actualitzat: 



    En forquilles aniria així:

    JxCat - 31-32 -> Mantén el vot dels pdecat's més un parell del sector més conservador d'ERC que prefereix el puigdemont a la bleda rovira.

    C's - 30-31 -> Agafa força vot pepero, però no crec que guanyi les eleccions.

    ERC - 26-28 -> La bleda rovira i la seva renúncia a la unilateralitat, farà perdre una històrica victòria a Erc. Com més temps passa, més terreny perdrà.

    PSC -> 18-20 -> Pujarà pels sectors botiflers tipo serrats, progres desfasats, trinques i quatre cuerpo escombros més. Si hi ha tupinada, alerta perque els voldran inflar.

    CUP - 12-14 -> A l'inrevés que ERC. Com més aprop són les eleccions, van agafant més vot emprenyat, especialment d'ERC.

    Comuns - 8-10 -> Frikis a la deriva.

    PP - 6-7 -> Extraparlamentaris.

    Si la CUP fot un bon resultat, la castanya d'ERC pot esser monumental i ben merescuda.

    En blocs:

    Indepes: 71
    Unionistes: 64

    En vots -> 49-50 % indepe. Anirà ben just.

Publicitat

Novetats

Fòrums

  • 8.985.857 missatges
  • 210.835 temes
Fixa la barra dreta
Accedeix als fòrums Normes dels fòrums
Publicitat